بعضی از دانش آموزان و والدین شان این اندیشه را دارند که برای پیشرفت تحصیلی نیازی به حضور مشاور تحصیلی نیست و مشاور نقشی در پیشرفت تحصیلی دانش آموز نخواهد داشت.
مشاور، داشتن یا نداشتن؟ مسئله این است. ما در این نوشته به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.
بهتر است تا در ابتدای کار تعریفی از مشاور داشته باشیم.
مشاور چه کسی است؟
مشاور به معنای مشورت دهنده یا طرف شور می باشد. همه ما انسان ها در بسیاری از قسمت های زندگی نیازمند کمک و راهنمایی از افرادی هستیم که دانش کافی در آن زمینه دارند. مشاور تحصیلی فردی متخصص در زمینه‌ی برنامه ریزی درسی و کمک رسان در امور آموزشی است.
سوال اصلی این است که اصولا چرا باید مشاور تحصیلی داشته باشیم؟
فرض کنید پس از اتمام ساعت مدرسه به خانه برگشته و شروع به مطالعه دروسی می‌کنید که در طول روز در مدرسه یاد گرفته اید. ناگهان متوجه میشوید فردا امتحان دارید. در این زمان درسی که در حال مطالعه بودید را رها کرده و سراغ امتحان فردا می روید. در بین مطالعه شروع به پرس و جو از دوستان خود در خصوص امتحان فردا می کنید و ناخودآگاه درگیر پیام دادن به آنها خواهید شد و درس اصلی را فراموش می کنید.
همانطور که دیدید با یک تغییر کوچک در روند درس خواندن تان برنامه شما کاملا به هم ریخته و بی نظمی به وجود آمد. حال اگر مشاور بود چه کمکی به شما می کرد؟ ابتدا اینکه به دلیل ساختار برنامه ریزی اصولی توسط مشاور تحصیلی به واسطه وجود یک امتحان بی اطلاع قبلی، نیازی نیست شما کل برنامه تان را تغییر دهید چرا که در هر زمانی از هفته شما آماده هر امتحانی خواهید بود. در برنامه ای که شما برای خودتان تنظیم کردید هیچ پیگیری منظمی وجود نداشت و نقش مشاور به عنوان تنظیم کننده زمان برنامه ای منظم لحاظ نشد که این موضوع به تنهایی میتواند بخش عمده ای از مشکلات دانش‌آموزان را برطرف کند. حال این مورد را با پیگیری مشاور ادغام کنید. تفاوت را احساس خواهید کرد.
همچنین یک مشاور خوب می تواند یک مربی انگیزشی و کاردان در هر مقطع تحصیلی برای دانش آموزش باشد که در طول سال تحصیلی در کنارش بوده و با شناخت عمیقی که از دانش آموز پیدا میکند، در کنار سختگیری های لازم آموزشی با دلسوزی دانش آموز رو با سمت هدفش هدایت کند.

گروه خدمات آموزشی آنلاین آسان پلن برای شما دانش آموزان عزیز خدمات مشاوره تحصیلی آنلاین، هدایت تحصیلی و دوره های آموزشی فوق العاده ای ر در نظر گرفته است. جهت اطلاعات از شرایط و برنامه ها می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

طرح های مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
دوره های آموزشی آنلاین
کلاس های خصوصی ( تعداد جلسات به انتخاب دانش آموز)
هدایت تحصیلی

نظرات شرکت کنندگان رویداد