مجله الکترونیکی

احتمالا همه ما لحظاتی را در زندگی تجربه کرده‌ایم که در آن‌ها مغزمان قفل شده و دیگر توانایی فکر کردن و تمرکز بر روی هیچ کاری را نداشته‌ایم. در اصطلاح به این حالت مه آلودگی مغز گفته می‌شود.
مانند هر مشکل دیگری، مه گرفتگی مغزی هم نشانه‌هایی دارد. اگر از ۵ مورد زیر حداقل ۲ مورد را در خود مشاهده می‌کنید، احتمالا مغز شما را هم غبار گرفته است:

  1. عدم تمرکز در هنگام انجام کارهای مختلف
  2. پردازش اطلاعات با سرعت پایین
  3. ضعیف شدن حافظه (به خصوص حافظه کوتاه مدت)
  4. احساس گیجی و گنگی داشتن
  5. تنش و اضطراب

استرس عاملی مهم در تعیین میزان غبار گرفتگی مغز شماست. پس در قدم اول سعی کنید تا جایی که می‌توانید از استرس و فشار بی مورد دوری کنید.
اولین و شاید مهمترین دلیل قفل شدن ذهن کم خوابی است. مه آلودگی مغز نه تنها در بیداری آرام و قرار را از شما می‌گیرد، بلکه خواب شما را نیز دچار مشکل خواهد کرد. اگر شما هم از این مشکل رنج می‌برید، احتمالا شب‌ها نمی‌توانید به راحتی خوابتان نمی‌برد و باید ساعت های زیادی را در تختخواب غلت بزنید تا بالاخره خواب به چشمانتان بیاید.
اول اینکه بهتر است کمی قبل از خواب به مطالعه کتابی بپردازید. خواندن چند صفحه از کتابی که آن را دوست دارید این پیام را به مغز شما می‌رساند که کم کم وقت خواب فرارسیده است.
راه حل دوم اما گرفتن یک دوش آب گرم است. دوش گرفتن کوتاه قبل از خواب، خستگی را از تن شما به دور می‌کند. اینگونه هم راحتتر به خواب خواهید رفت، هم قبل از خواب احساس سبکی خواهید کرد.
سومین راهی که می‌تواند به شما کمک کند تا راحتتر به خواب ناز فرو بروید، گوش کردن به موسیقی کلاسیک است.
دومین ایده ای که می‌تواند در جنگ با غبار ذهنی به کار شما بیاید، یادداشت کردن است. یک سررسید بردارید و وقایع هر روز را در آن یادداشت کنید. هر زمان که حس کردید فکری در حال اذیت کردن ذهن شماست، سعی کنید آن را بر روی کاغذ بیاورید.
به چالش کشیدن مغز یکی دیگر از عواملی است که انجام دادن آن برای از بین رفتن مه و غبار مغز مفید است. برای اینکه بتوانید مغز خود را به چالش بکشید راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارند. اولین شیوه انجام این کار، انجام بازی های مختلف است. بازی‌هایی که با مغز سر و کار دارند، مثل بازی های تمرکزی، به شما کمک می‌کنند تا مغز خود و توانایی های آن‌را محک بزنید. سودوکو و شطرنج از این دست بازی‌ها به شمار می‌روند.
بی تحرکی و کم تحرکی هم می‌تواند باعث قفل شدن مغز شما شود. البته منظور من از بی تحرکی این نیست که حتما روزانه ۴ ساعت ورزش کنید و کوهنوردی و فوتبال جزو برنامه هفتگی‌تان باشد (که البته چه بهتر اگر چنین فردی هستید، چون من نیستم!) بی تحرک بودن باعث پایین آمدن میزان اکسیژن خون شما خواهد شد.

منبع:هوش برتر ایرانیان

نظرات شرکت کنندگان رویداد