مجله الکترونیکی

من دانش آموز هستم. آیا برنامه آزمون های سراسری گاج با برنامه مدرسه تداخل ندارد؟

دوست عزیز برنامه آزمون‌های سراسری گاج در فواصل دو هفته یک‌بار (به طور معمول)، براساس طرح درس و پیشروی برنامه معلمان در سیستم آموزش و پرورش تنظیم شده و نگاه ما در تنظیم پیشروی مباحث در آزمون‌ها هماهنگی با برنامه مدارس بوده تا حضور شما در آن باعث پیشرفت تحصیلی شما شود. لازم به ذکر است که همیشه برنامه آزمون‌ها کمی عقب تر از برنامه مدرسه شماست و در ضمن در مقاطعی با توقف برنامه و آزمون‌های جامع دوره‌ای، به شما کمک می‌کنیم تا در صورتیکه از مبحثی جا مانده‌اید، زمان کافی برای یادگیری آن داشته باشید.

درصد چگونه محاسبه می شود؟

درصد داوطلب اعم از عمومی و اختصاصی از روش زیر محاسبه می‌شود: درس هر در داوطلب نمره (درصد)=((3× تعداد پاسخ صحیح )- ( تعداد پاسخ غلط ))/(3× تعداد سوالات کل آن درس )×100 لازم به ذکر است بازه تغییرات درصد از 33/33- تا 100 می‌باشد.

منظور از سؤالات استاندارد در طراحی یک آزمون سراسری چیست؟

آزمون استاندارد از سؤالات مفهومی تشکیل شده. مفهومی بودن به معنای دشوار بودن نیست. در مواجهه با سؤالات مفهومی افرادی می‌توانند موفق باشند که کتاب درسی را با دقت مطالعه کرده و آموزه‌های آن را فراگرفته باشند. در طراحی آزمون معمولاً سعی بر طرح 20 الی 30 درصد سؤالات ساده، 40 الی 60 درصد سؤالات متوسط و 20 الی 30 درصد سؤالات سخت برای تفکیک داوطلبان قوی، در حال رشد و متوسط از نظر درصدی می‌شود.

من مشاور دارم، اولویت با برنامه آزمون است یا مشاور؟

در ابتدا توجه داشته باشید که معمولاً مشاورین برنامه‌هایی منطبق با مدرسه و اندکی پیشروی یا برنامه‌های مکمل را تنظیم می‌کنند. اگر دانش‌آموز هستید با توجه به این قاعده قطعاً تداخلی در 2 برنامه وجود نخواهد داشت. در صورتیکه فارغ التحصیل هستید یا به دلایلی نیاز به جدا شدن از برنامه مدرسه، پیشروی یا توقف در مبحث خاص دارید، درنظر بگیرید که یک آزمون از دروس، مباحث و سؤالات متعددی تشکیل شده. شما با بخشی از هر برنامه هماهنگ هستید، در همان بخش خود را محک بزنید و پروسه یادگیری خود را تکمیل کنید.

چرا سؤالات آزمون‌های گاج از کنکور سخت‌تر است؟

تصور کنید شما یک ورزشکار حرفه‌ای هستید و می‌خواهید برای یک مسابقه خود را آماده کنید. در ورزش‌های مختلف مسابقات از 3 دقیقه تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد. برای یک مسابقه چند دقیقه‌ای هفته‌ها به فعالیت‌ها و تمارین به مراتب سخت‌تر و طولانی‌تر از آن پرداخته می‌شود تا با تمارین بسیار سخت یک مسابقه آسان را سپری کنیم! همه‌ی آزمون‌های آزمایشی (یا بهتر بگوییم آموزشی) باید کمی سخت‌تر از آزمون هدف طراحی شود تا شما را برای آن آماده سازد. با همین منطق فرض کنید آزمون-ها آسان‌تر از آزمون هدف باشد، آیا شما برنده مسابقه خواهید بود؟

رتبه من در آزمون‌ها چقدر به کنکور سراسری نزدیک است ؟

از دو نگاه به این سوال پاسخ دهیم :
1- رویکرد منطقی: میتوان گفت که تقریباً همه ی داوطلبان کنکور سراسری در یک آزمون سراسری آزمایشی در مؤسسه ها شرکت میکنند. حال فرض را بر این می-گذاریم که 4 یا 5 آزمون با جامعه آماری کلان در کشور در حال فعالیت هستند. با توجه به اینکه کیفیت، خلاقیت، تطبیق و شباهت آزمون گاج به کنکور سراسری بسیار متفاوت است جامعه آماری این مؤسسه از تعداد داوطلب قوی و علمی بیشتری شکل گرفته.

تصور کنید رتبه شما در آزمونهای سراسری گاج 500 می-شود. 4 یا 5 نفر دیگر با سطح علمی نسبتاً مشابه با شما در مؤسسه های دیگر500 شده اند. بدون در نظر گرفتن اتفاقات مؤثر از جمله استراتژی آزمون، اضطراب و … در کنکور سراسری و مساوی قرار دادن سطح علمی نسبی شما با 50 نفر بعد و قبل خود (10%) میتوان احتمال رتبه 250 تا 750 را در کنکور سراسری برای شما داشت. در ر تبه های بالا (مثلاً10000) تغییرات 10% را میتوان در همین مدل در نظر گرفت.

2- رویکرد تجربی: رتبه های داوطلبان در آزمونهای سراسری گاج تقریباً با اختلاف 5% مطابق با رتبه های کنکور سراسری داوطلبان بوده.

در بودجه‌بندی آزمون‌ها منظور از زوج کتاب چیست؟

در مقطع دوازدهم (کنکور) به هدف مطالعه دروس غیر وابسته به دروس سال آخر از مباحث پایه دو کتاب (به عنوان مثال شیمی 2 و 3) در کنار مباحث اجباری آزمون به عنوان زوج کتاب در برنامه آزمون آمده که شما می‌توانید یکی از آن دو را انتخاب کرده و با برنامه‌ریزی مطالعه کرده و در آزمون پاسخ دهید. لازم به ذکر است که زوج کتاب اول انتخابی شما تا بهمن ماه به اتمام می‌رسد و زوج کتاب بعدی برای پاسخگویی شروع به مطالعه می‌گردد. در انتها در آزمون‌های جامع هر 2 زوج کتاب در آزمون مطرح می‌گردد.

دروس اختیاری در مقطع پایه چیست و به چه علت به صورت اختیاری مطرح شده؟

در برخی پایه‌ها، در تابستان، دروس مرتبط با سال آینده تحصیلی به هدف نگاه به آینده در پیشروی مباحث سال بعد در کنار دروس سال گذشته مطرح می‌شود. داوطلبانی که از مدارس خاص (که در تابستان شروع به کار می‌کنند) یا برنامه خاص بهره می‌برند می‌توانند در کنار مطالعه و آزمون دروس سال گذشته از درس‌‌های سال آینده هم به صورت اختیاری استفاده نمایند.

تراز چیست؟

در رتبه‌بندی افراد در آزمون‌های سراسری باید به یک مسأله توجه داشت. فرض کنید در یک امتحان شما نمره 18 می‌گیرید (18 از 20 یا 90%) و در آن آزمون رتبه اول می‌شوید و در آزمون بعدی با کسب همان نمره نفر آخر می‌شوید. علت روشن است؛ سؤالات آزمون متفاوت بوده، روز اول سؤالات سخت و روز دوم سؤالات آسان مطرح شده. و مسأله دیگر اینکه ممکن است در یک جامعه‌ی آماری بزرگ صد‌ها نفر یک درصد مشابه کسب کنند. حال تکلیف رتبه‌بندی چه می‌شود؟! تراز به دنبال یکسان‌سازی ارزش نمره یا نرمال‌سازی آن با توجه به پاسخگویی فرد به سؤالات نسبت به میانگین پاسخگویی و نمره خام داوطلب تعریف می‌شود.

کسب چه ترازی در آزمون خوب و مطلوب محسوب می‌شود؟

تراز در آزمون‌های گاج عددی بین 0 تا 10000 تعریف شده که کسب کف و سقف این محدوده در عمل غیر‌ممکن است. معمولاً کمترین تراز یا همان کف تراز واقعی عددی در محدوده 3500 و سقف تراز قابل کسب در حدود 8000 است. حال با این نگاه موقعیت تراز خود را بسنجید.

منبع: وبسایت گاج

نظرات شرکت کنندگان رویداد