بدون شک برای همه ی ما این سوال پیش میاد که چرا سرعت مطالعه من کم هست؟ در ادامه میخوایم دلایل اصلی کندخوانی رو بررسی کنیم و پیشنهاد هایی برای رفع این مشکلات مطرح کنیم

1- بلندخوانی (ادای صوت):
بعضی از ما عادت داریم که موقع درس خوندن، به جای درس خوندن بیصدا، صدای کلمات یا صوتی را مانند هوم م م … درگلو ایجاد میکنیم که موجب پرت شدن حواس و کندخوانی میشود.
✓ راه حل:

توصیه میشه موقع خوندن متن، بدون ایجاد صدا در گلو و در حالی که بازدم رو با دهان انجام میدین، متن رو فقط با چشمتون بخونید.

2- لب خوانی
این مسئله وقتی اتفاق میفته که شما موقع خوندن متن، لب ها را بدون صدا حرکت میدید، مثل اینکه کلمات رو در ذهنت برای خودت با صدای بلند بخونی..
✓ راه حل:
راههای زیادی برای از بین بردن این عادت وجود داره ولی مؤثرترین راه، این است که نفس کشیدن رو از طریق دماغت انجام بدی و اجازه ندی لب ها از هم جدا بشن، به همین سادگی …!

3- کلمه خوانی:
بعضی از ما طبق عادت بچگی ، جمله ها رو کلمه به کلمه میخونیم و این، سرعت خواندن ما را خیلی خیلی کم میکنه.
✓ راه حل:

باید سعی کنیم جمله را بخونیم و ترس از فراموش کردن کلمات قبلی رو کنار بذاری. برای همین بهتر هست که سرعت خوندن را افزایش بدی تا این مشکل از بین بره. شاید بد نباشه اگه تمرین های عملی تندخوانی رو دنبال کنی.

4- دوباره خوانی:
بعضی از ما نمیتونیم بدون برگشت به عقب، خوندن رو ادامه بدیم و بدون دوباره خوانی ( بهتره بگم چندبار خوانی) از ابتدا به انتهای هر سطر، به سطر بعدی بریم. اکثر ما جمله ی مهمی رو که خوندیم دوباره می خونیم یا وقتی تمرکز کافی نداریم ( توی دنیای دیگه ای سیر میکنیم) ناخودآگاه دوباره خوانی میکنیم. اگر این مشکل رو شناسایی و کنترل نکنیم سرعت خوندن ما افزایش پیدا نمیکنه.

✓ راه حل:
شاید بهترین توصیه برای رفع این مشکل این باشه که دست از نگرانی برداری و مدام نگی که خوب متوجه نشدم یا چیزی رو از قلم انداختم، بدون دوباره خوانی، به کارخودت ادامه بده و با قوت قلب و اعتماد به نفس برخلاف میل شدیدت به بازخوانی مطلب به عقب برنگرد، ولی اگر بازهم موفق نشدی شاید راه حله ای زیر بتونه بهت کمک کنه:

*موقع مطالعه اگر به لغت خاصی برخورد کردی که معنیش رو نمی دونستی به خاطر اون یک کلمه خوندنت رو قطع نکن، چون مجبور میشی بعد از پیدا کردن اون یک کلمه، متن رو دوباره از اول بخونی.
*با انگشت (مدادت) متن را دنبال کن.
5-ذهن خوانی:
در این عادت اشتباه، لب ها بی حرکت هستن و ارتعاشی توی گلو احساس نمیشه ولی کلمات رو در مغز خودت تکرار میکنی. هرچیزی که شباهت به خوندن با صدای بلند داشته باشه، مانع از رسیدن مغز به سرعت قابل قبول مطالعه میشه.

✓ راه حل:
برای کاهش ذهن خوانی بهتر هست مطالب را بدون وسواس با سرعت زیاد بخونی.

نویسنده: مهندس سارا نوری

نظرات شرکت کنندگان رویداد